Welcome to our Assam Seba Blog. Click Here!

পুৰুষৰ ৬ টা শাৰীৰিক সমস্যা অৱহেলা কৰিলেই মহাবিপদ ! Top 6 Health Problem for Men

পুৰুষৰ ৬ টা শাৰীৰিক সমস্যা অৱহেলা কৰিলেই মহাবিপদ ! Top 6 Health Problem for Men

পুৰুষৰ ৬ টা শাৰীৰিক সমস্যা অৱহেলা কৰিলেই মহাবিপদ ! Top 6 Health Problem for Men

পুৰুষৰ ৬ টা শাৰীৰিক সমস্যা
যিবোৰ অৱহেলা কৰাটো মহাবিপদ ! (Top 6 Health Problem for Men)

  1. পুৰুষৰ শাৰীৰিক সমস্যা যিবোৰ ডাঙৰ বিপদৰ লক্ষণ (Physical problems in men which are a sign of major danger)
  2. 1. যৌনাঙ্গত অস্বাভাৱিক আঘাত বা তিল
  3. 2. নপুংসকতা বা ইৰেক্টাইল ডিচফাংশন
  4. 3. অত্যাধিক পিয়াহ লাগিছে
  5. 4. স্মৃতিশক্তি হেৰুওৱা
  6. 5. প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি কৰক বা প্ৰস্ৰাৱত জ্বলাওক
  7. 6 .উশাহ চুটি হোৱা আৰু বুকুৰ বিষ
  8. অধিক পঢ়ক:

পুৰুষ আৰু মহিলা সকলোৱে কোনো বা কোনো ৰোগত ভুগিব পাৰে। বহুসময়ত পুৰুষ আৰু মহিলা উভয়েই একেটা ৰোগৰ দ্বাৰা আক্ৰান্ত হয় আৰু বিভিন্ন ৰোগৰ দ্বাৰাও প্ৰভাৱিত হ’ব পাৰে।

কিছুমান ৰোগ আছে যিটো কেৱল মহিলাৰহে প্ৰভাৱিত কৰে। কিছুমান ৰোগো আছে য’ত কেৱল পুৰুষৰহে প্ৰভাৱিত হ’ব পাৰে।

বিভিন্ন অধ্যয়ন অনুসৰি, পুৰুষৰ কিছুমান শাৰীৰিক সমস্যা থাকে যাক পুৰুষে প্ৰায়ে অৱহেলা কৰে।

বেছিভাগ পুৰুষে এই শাৰীৰিক সমস্যাবোৰক গুৰুত্ব নিদিয়ে বা চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাব নিবিচাৰে। অৱশ্যে, এই সমস্যাবোৰৰ পৰা, আপুনি ক্ৰমান্বয়ে বিভিন্ন ৰোগৰ দ্বাৰা আক্ৰান্ত হ’ব পাৰে আৰু ই এক দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগ হ’ব পাৰে।

পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত, এনে কেইবাটাও ৰোগ আছে যি প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত ৰোগ হিচাপে প্ৰকট নহয় বা ৰোগ বুলি গণ্য কৰা নহয়।

অৱশ্যে, কিছুমান শাৰীৰিক সমস্যা উদ্ভৱ হ’ব পাৰে। যদি চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা নহয়, তেনেহ’লে কোনো সময়ত গুৰুতৰ ক্ষতি বা দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগ হ’ব পাৰে।

গতিকে যদি কিছুমান শাৰীৰিক সমস্যা থাকে, সাৱধান হোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। আৰু যদি ইয়াক অৱহেলা কৰা হয়, তেন্তে ডাঙৰ বিপদ ওচৰত আছে।

তেতিয়া জনাওঁ, যদি পুৰুষৰ কোনো শাৰীৰিক সমস্যা থাকে, সাৱধান হোৱা আৰু চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যোৱা প্ৰয়োজন।

পুৰুষৰ শাৰীৰিক সমস্যা যিবোৰ ডাঙৰ বিপদৰ লক্ষণ (Physical problems in men which are a sign of major danger)

যদি কোনো ৰোগ আছে, আপুনি চিকিৎসা ল’ব লাগিব, অনা-খাদ্য খাব লাগিব, বিভিন্ন নিয়ম আৰু নিয়ম অনুসৰণ কৰিব লাগিব। যদি ৰোগটো প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি, তেন্তে ই ভাল হয় নে নহয়!

নাজানো, এজন পুৰুষৰ 6 টা শাৰীৰিক সমস্যা কি আৰু ইয়াৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাৰ উপায় কি?

  • যৌনাঙ্গত অস্বাভাৱিক আঘাত বা তিল  (Abnormal injuries or moles on the genitals)
  • নপুংসকতা বা ইৰেক্টাইল ডিচফাংশন  (Impotence or eractyl disfunction)
  •  অত্যাধিক পিয়াহ লাগিছে (over-thirsty)
  •  স্মৃতিশক্তি হেৰুওৱা (Memory loss)
  •  প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি বা প্ৰস্ৰাৱত জ্বলা (Change the color of urine or burn in urine)
  • উশাহ চুটি হোৱা আৰু বুকুৰ বিষ (Shortness of breath and chest pain)

1. যৌনাঙ্গত অস্বাভাৱিক আঘাত বা তিল

আমাৰ সমাজত, আপুনি যৌনাঙ্গ বা যৌনাঙ্গৰ বিষয়ে ক’বলৈ লাজ অনুভৱ কৰে। বেছিভাগ পুৰুষে নীৰৱ বা কথা পাতিবলৈ অনিচ্ছুক।

অৱশ্যে, বহুলোকে এইটো এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ বুলি বিবেচনা কৰিব নিবিচাৰে। বেছিভাগ পুৰুষে যৌন স্বাস্থ্যৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি আগ্ৰহী নহয়।

এজন পুৰুষৰ অণ্ডকোষ বা লিঙ্গত অস্বাভাৱিক পৰিমাণৰ তিল বা ঘা দেখা গ’লে সাৱধান হোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে টেষ্টিকুলাৰৰ কৰ্কট ৰোগত এনে লক্ষণ দেখা দিব পাৰে। আৰু পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত টেষ্টিকুলাৰৰ কৰ্কট ৰোগ আটাইতকৈ সচৰাচৰ হয়।

আমাৰ দেশৰ পুৰুষসকলে এনে লক্ষণ বা লক্ষণবোৰ অতি সচৰাচৰ বুলি বিবেচনা কৰে আৰু দিনটো অৱহেলাত কটায়।

কিন্তু নাভাবিব যে কৰ্কট ৰোগ হোৱাৰ আশংকা দিনক দিনে বাঢ়ি আহিছে। কোনো সময়ত, যৌন জীৱন আৰু আনকি গোটেই জীৱনটো হেৰুৱাব পাৰি।

সেয়েহে, যদি এনে লক্ষণ দেখা দিয়ে, যৌন বিশেষজ্ঞ চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

2. নপুংসকতা বা ইৰেক্টাইল ডিচফাংশন

Impotence or eractyl disfunction নপুংসকতা বা ইৰেক্টাইল ডিচফাংশনক এনে এক স্থিতি বুলি কোৱা হয় য’ত যৌন সম্ভোগৰ সময়ত লিংগৰ সন্তোষজনক প্ৰাপ্তি বজাই ৰাখিব নোৱাৰি।

এজন পুৰুষৰ বাবে এয়া এক স্বাভাৱিক সমস্যা, এয়া হ’ব পাৰে। কিন্তু এইটো সকলো সময়তে হোৱাটো স্বাভাৱিক নহয়। এই ক্ষেত্ৰত, চিকিৎসা প্ৰয়োজন।

নপুংসকতা বা ইৰেক্টাইল ডিচফাংশন বিভিন্ন কাৰণৰ ফলত হ’ব পাৰে, যেনে লিঙ্গলৈ অপৰ্যাপ্ত তেজপ্ৰবাহ, অত্যাধিক ধূমপান, নিচাযুক্ত পদাৰ্থ সেৱন কৰা, সুৰা পান কৰা, মেদবহুলতা বা মেদবহুলতা, চাপ, ডায়েবেটিচ ইত্যাদি।

সেয়েহে, যদি সঘনাই নপুংসকতা বা ইৰেক্টাইল ডিচফাংশন হয়, তেনেহ’লে যৌন বিশেষজ্ঞ এজনে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

আৰু নপুংসকতা বা ইৰেক্টাইল ডিচফাংশনৰ কাৰণবোৰৰ পৰা আঁতৰি থাকিবলৈ সাৱধান হোৱা উচিত।

3. অত্যাধিক পিয়াহ লাগিছে

শৰীৰৰ বাবে পানী অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি এজন স্বাস্থ্যৱান ব্যক্তিয়ে প্ৰতিদিনে 2-3 লিটাৰ পানী খায়, ই যথেষ্ট।

যদি এতিয়াও তৃষ্ণা থাকে, বা যদি কোনোবাই 4-5 বা 6 লিটাৰ লৈকে পানী খাই আছে, ই সাধাৰণতে হাইপাৰগ্লাইচেমিয়াৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

হাইপাৰগ্লাইচেমিয়াৰ ফলত মুখ্যতঃ ডায়েবেটিচ হয়। ডায়েবেটিচ বা পলিউৰিয়াক সাধাৰণতে বংশগত ৰোগ বুলি গণ্য কৰা হয়।

যদি পৰিয়ালৰ কাৰোবাৰ ডায়েবেটিচ আছে, যিমান সম্ভৱ সোনকালে ডায়েবেটিচ পৰীক্ষা কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। যদি আপোনাৰ বাৰে বাৰে তৃষ্ণাতুৰ হয়, বিশেষজ্ঞ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

মনত ৰাখিব, খাদ্য গ্ৰহণ নিয়ন্ত্ৰণ কৰি, প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ৰ ডায়েবেটিচ সহজে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি আৰু এক স্বাস্থ্যকৰ জীৱন যাপন কৰা সম্ভৱ।

ধূমপান আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে কিয় বেয়া আপুনি জানেনে?

4. স্মৃতিশক্তি হেৰুওৱা

সাধাৰণতে, মানুহৰ বয়সৰ সৈতে স্মৃতিশক্তি হ্ৰাস হ’ব পাৰে। কিন্তু যদি কম বয়সতে এনে পৰিস্থিতি ঘটে, ইয়াক একেবাৰে অৱহেলা কৰিব নালাগে।

কিয়নো কম বয়সত স্মৃতিশক্তি হ্ৰাস হোৱাৰ এটা কাৰণ হৈছে মস্তিষ্কৰ সংক্ৰমণ।

ইয়াৰ উপৰিও, সুৰা পান কৰিলে, আলঝেইমাৰ, ষ্ট্ৰোক বা ডিমেনচিয়া ৰ ফলত স্মৃতিশক্তি হ্ৰাস হ’ব পাৰে।

যদি শৰীৰত ভিটামিন বি12-ৰ অভাৱ থাকে, স্মৃতিশক্তি হ্ৰাস হ’ব পাৰে। সেয়েহে, যদি কম বয়সতে স্মৃতিশক্তি হ্ৰাস হয়, অৰ্থাৎ যদি এনে এক পৰিস্থিতি থাকে য’ত আপুনি একো মনত ৰাখিব নোৱাৰে বা অধিক পাহৰিব নোৱাৰে, তেনেহ’লে সাৱধান হোৱাটো প্ৰয়োজনীয়।

বিশেষজ্ঞ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

5. প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং সলনি কৰক বা প্ৰস্ৰাৱত জ্বলাওক

এজন স্বাস্থ্যৱান ব্যক্তিয়ে দিনে 2-3 বাৰ প্ৰস্ৰাৱ কৰে। যদি ইয়াক 3 বাৰতকৈ অধিক প্ৰস্ৰাৱ কৰা হয়, ইয়াক ৰোগ বুলি গণ্য কৰিব পাৰি।

প্ৰস্ৰাৱৰ সময়ত জ্বলা-পোৰা এক গুৰুতৰ শাৰীৰিক সমস্যা। আৰু আমাৰ বহুতে ইয়াক বেছি গুৰুত্ব নিদিয়ে।

যদি প্ৰস্ৰাৱত জ্বলা-পোৰা হয়, আপুনি বিশেষজ্ঞ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল’ব লাগিব।

বহুসময়ত প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং ৰঙা হয়, বা ই হালধীয়া ৰঙৰ হ’ব পাৰে। প্ৰস্ৰাৱৰ সৈতে তেজও যাব পাৰে। কিন্তু তেওঁলোকক একেবাৰে উপেক্ষা কৰা উচিত নহয়।

যদি বৃক্কত শিল থাকে বা যদি প্ৰষ্টেট কৰ্কট ৰোগ হয় বা মূত্ৰনলীৰ গুৰুতৰ সংক্ৰমণ হয়, তেজ প্ৰস্ৰাৱৰ সৈতে যাব পাৰে।

যদি প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং হালধীয়া হয়, তেন্তে লিবৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। যাক আমি জণ্ডিচ বুলি কওঁ। ইয়াৰ পৰা আপুনি জানিব পাৰে কি জণ্ডিচ বুলি কোৱা হয়, কিমান প্ৰকাৰৰ জণ্ডিচ, জণ্ডিচৰ লক্ষণ আৰু চিকিৎসা ইত্যাদি।

6 .উশাহ চুটি হোৱা আৰু বুকুৰ বিষ

যেতিয়া বুকুৰ বিষ হয়, আমাৰ বহুতে ভাবে যে এইটো গেষ্ট্ৰিকৰ ফলত হয়। হয়, গেষ্ট্ৰিকৰ ফলতবুকুৰ বিষো হ’ব পাৰে।

কিন্তু প্ৰায়ে বুকুৰ বিষ অনুভৱ কৰা আৰু উশাহ লোৱাত অসুবিধা হোৱাটো খুব সচৰাচৰ নহয়। সেয়েহে, এনে পৰিস্থিতিক একেবাৰে উপেক্ষা কৰিব নালাগে।

যদি উশাহ লোৱাত অসুবিধা হয়, মাজে মাজে বুকুৰ বিষ হয়, অত্যাধিক ঘাম ওলায়, হৃদস্পন্দন বৃদ্ধি হয় তেনেহ’লে পুৰুষসকলে সাৱধান হ’ব লাগিব।

যদি পৰিয়ালৰ কাৰোবাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ আক্ৰমণ হয়, বা যদি আপুনি ধূমপানৰ প্ৰতি আসক্ত বা সুৰাপান কৰিবলৈ অভ্যস্ত, তেনেহ’লে নিশ্চিতভাৱে বিশেষজ্ঞ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক।

অধিক পঢ়ক:

কেৱল পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰতএই সমস্যাবোৰ ঘটিব নোৱাৰে, কিন্তু কিছুমান লক্ষণ পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত অধিক সচৰাচৰ হয়, সেয়েহে কমেও এই 6 টা সমস্যাকোনো প্ৰকাৰে অৱহেলা কৰিব নালাগে।

ই যৌন জীৱন ধ্বংস কৰিব পাৰে আৰু আনকি লাহে লাহে মৃত্যুলৈ লৈ যাব পাৰে। ভালদৰে থাকক আৰু স্বাস্থ্যৱান হৈ থাকক।

Content Creator, Graphic Designer, UI / UX Designer

إرسال تعليق